Po co nosi się ten ciężki fartuch?
Wyobraź sobie, że jesteś na plaży. Jest gorąco i bardzo mocno świeci słońce. Nakładamy wtedy krem przeciwsłoneczny, który chroni Twoją skórę przed ostrymi promieniami słońca. Tak samo jest podczas robienia zdjęcia rentgenowskiego – zakładamy specjalny fartuch, który chroni nas przed niepotrzebnym promieniowaniem rentgenowskim.
Dlaczego muszę zdjąć ubranie?
Ubranie może przeszkodzić w zrobieniu dokładnego zdjęcia. Może też dać fałszywy obraz, np. rzucić jakiś cień na zdjęciu i można by wtedy pomyśleć, że coś niedobrego dzieje się w Twoich płucach, a tak naprawdę to tylko koszulka.
Dlaczego nie mogę się ruszać?
Przypomnij sobie, jak wraz z rodziną robiłeś sobie wspólne zdjęcie. Wszyscy zastygli w bezruchu, prawda? Właśnie po to, by zdjęcie nie było rozmazane i wyszło jak najlepiej. Jeśli nie możesz sobie przypomnieć takiego momentu, zrób sobie zdjęcie razem z rodzicem. Podczas pierwszego zdjęcia poruszajcie głową, a za drugim razem nie ruszajcie się. Które zdjęcie wyszło lepiej?
Tak samo jest podczas zdjęcia rentgenowskiego. Gdy nie będziesz się ruszać, zdjęcie będzie wyraźne i lekarze będą mogli Tobie lepiej pomóc.
Dlaczego przy prześwietleniu płuc muszę wstrzymać oddech?
Istnieją dwa główne powody, dlaczego musimy tak robić. Pierwszym z nich jest ruch. Możemy tego nie widzieć, ale wraz z wdechem i wydechem nasze płuca nieustannie się poruszają. Dlatego gdybyś oddychał w trakcie robienia zdjęcia płuc, zdjęcie byłoby rozmazane. Gdy wstrzymujesz oddech, płuca się nie ruszają i maszyna może zrobić dobre zdjęcie.
Drugim powodem jest widoczność. Dzięki temu, że bierzesz głęboki wdech i zatrzymujesz powietrze, płuca się rozszerzają i widać je lepiej na zdjęciu. Możesz nawet teraz wziąć głęboki wdech przed lustrem i zobaczyć, jak duża jest Twoja klatka piersiowa.
Dlaczego przy robieniu zdjęcia zębów muszę ugryźć taki uchwyt?
Ten uchwyt to taka specjalna klamra, która ma trzy główne zadania. Po pierwsze, pomaga Twojej głowie się nie ruszać, więc zdjęcie jest bardziej wyraźne. Po drugie, pomaga ustawić język tak, żeby nie zasłaniał zębów, trochę tak, jakby ta klamra do języka mówiła: „Ale proszę Pana, proszę mi tutaj niczego nie zasłaniać!”. A po trzecie, ta klamra pilnuje, by szczęka i zęby zajęły odpowiednie pozycje. Ta klamra to trochę taki strażnik buzi, który pilnuje, by nikt tam nie zrobił psikusa.
Mamy nadzieję, że te odpowiedzi pomogą Wam lepiej zrozumieć, na czym polega badanie rentgenowskie i sprawią, że będzie ono mniej straszne!
Następny artykuł