Wprowadzenie

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem na zbadanie wnętrza ciała dziecka. Mimo to, dla wielu dzieci może być stresujące i budzić różne obawy - bywa, że niektóre dzieci mają tak wysoki poziom lęku związany z badaniem, że lekarz nie ejst w stanie go przeprowadzić bez podania leków uspokajających dla dziecka czy wręcz zastosowania narkozy. Dlatego zrozumienie tych lęków i odpowiednie przygotowanie dziecka może znacznie zmniejszyć jego niepokój, ale i sprawić, że rozwiązania farmakologiczne nie będą potrzebne.

Oto najczęstsze obawy dzieci związane z USG oraz praktyczne porady, jak sobie z nimi radzić.

Strach przed nieznanym

Opis:
Dzieci często boją się rzeczy, których nie znają. Nowe miejsce, obce osoby i nieznane urządzenia mogą wywołać u nich lęk.
Porada:
Przed wizytą w gabinecie USG, wyjaśnij dziecku, co się będzie działo. Opowiedz, jak wygląda badanie i pokaż zdjęcia lub filmy, które pokazują, jak to wygląda. Możesz powiedzieć: “Lekarz użyje specjalnej maszyny, która robi zdjęcia wnętrza Twojego ciała za pomocą dźwięków. To nie boli i jest całkowicie bezpieczne.”

Obawa przed bólem

Opis:
Dzieci mogą obawiać się, że badanie będzie bolesne.
Porada:
Podkreśl, że USG jest całkowicie bezbolesne. Powiedz dziecku, że jedyne, co może poczuć, to chłodny żel na skórze i delikatne łaskotanie, gdy lekarz przesuwa głowicę po skórze.

Nieprzyjemne odczucia Związane z żelem

Opis:
Żel używany podczas USG może być zimny i lepki, co dla dziecka może być nieprzyjemne.
Porada:
Przed badaniem możesz powiedzieć: “Lekarz nałoży specjalny żel na Twoją skórę. Może być trochę zimny, ale to nic strasznego. Dzięki temu żelowi maszyna może zrobić wyraźne zdjęcia.”

Pozycja Podczas badania

Opis:
Leżenie na plecach może być dla dziecka nieprzyjemne, ponieważ jest to pozycja, w której czuje się bezbronne, a przez to szczególnie narażone na niebezpieczeństwa z zewnątrz.
Porada:
Powiedz dziecku, że leżenie na plecach jest konieczne, aby lekarz mógł dobrze zobaczyć wnętrze jego ciała. Możesz także zabrać ulubioną przytulankę dziecka, aby poczuło się bardziej komfortowo i bezpiecznie podczas badania. Możesz też zapytać lekarza, czy jest możliwość, by badanie było przeprowadzone na siedząco lub by dziecko, w ramach oswajania, najpierw chwile posiędziało, a np. po umówionych 2 minutach, dopiero położyło się na leżance. Ćwiczcie leżenie podczas zabawowych badań w domu!

Długie trwanie Badania

Opis:
Niektóre badania USG wymagają dłuższego czasu - nawet 40-40 minut. Dla niektórych dzieci to może być duże wyzwanie, aby leżeć w bezruchu przez dłuższy czas.
Porada:
Przygotuj dziecko do tego, mówiąc: “Badanie może trwać około 20-30 minut, a czasem trochę dłużej.” Jeśli dziecko jeszcze nie rozumie pojęcia czasu, porównaj to z czymś, co zna, np. 20-30 minut, czyli tyle, ile trwa odcinek Twojej ulubionej bajki. Przygotuj się na to, że dziecku może być ciężko wyleżeć tyle czasu - w zależności od wieku i zainteresowań dziecka, możesz wziąć ze sobą książki, zabawki, wymyślać historię, a w ostateczności zrobić kino USG i wykorzystać siłę ulubionych bajek.

Obecność obcych osób

Opis:
Dziecko może czuć się nieswojo w obecności obcych osób, takich jak technicy i lekarze.
Porada:
Przypomnij dziecku, że zawsze będziesz przy nim podczas badania. Możesz również poprosić personel medyczny, aby przedstawił się dziecku i wyjaśnił, co będzie robił, aby zmniejszyć jego lęk.
Pamiętaj, że Twoje wsparcie i zrozumienie mogą znacznie zmniejszyć lęk dziecka przed badaniem USG i sprawić, że będzie to dla niego mniej stresujące doświadczenie.
Następny artykuł

Śledź nas na Facebooku!

@wsparciepacjenta

Śledź nas na TikToku!

@wsparciepacjenta